# 2 Koronawirus, a plany podróżnicze Polaków – raport częściowy Ogólnopolskiego Badania Podróżników.

Porównując sytuację z przełomu marca i kwietnia z tą w okresie przed Wielkanocą nie widać znaczącej zmiany dotyczącej planów podróżniczych Polaków. Nadal spokojnie czekamy na rozwój sytuacji bez podejmowania pochopnych decyzji. Natomiast widać wyraźnie podróż do których krajów odpuścimy sobie w roku 2020. Coraz bardziej zauważyć można, że miejsce jako bezpieczne na tegoroczne wakacje wskazujemy Polskę.

Od 31 marca trwa Ogólnopolskie Badanie Podróżników, w którym do tej pory wzięło udział blisko 4000 respondentów. Organizatorzy na podstawie zebranych danych przygotowali zestawienie ukazujące zmianę zachowań między odpowiedziami ankietowanych z dni 31.03-1.04 oraz 2.04-10.04.

Kiedy porównamy odpowiedzi respondentów z przełomu marca i kwietnia z tymi udzielonymi w okresie poprzedzającym Wielkanoc możemy zauważyć podobieństwo. Nadal głównym powodem anulowania i przekładania wyjazdów to obawa o zdrowie swoje lub bliskich. 44% uczestników badania wskazuje właśnie na ten aspekt.

“W dalszym ciągu w przypadku podróżowania nie uwidaczniają się ekonomiczne aspekty pandemii COVID-19. Niezależnie od momentu, w którym respondenci wypełniali ankietę niewielki odsetek z nich wskazuje na konieczność oszczędzania czy zmniejszenie lub utratę dochodu (kolejno 3% oraz 2%)”- zauważa Marcin Glądała, inicjator Ogólnopolskiego Badania Podróżników.

Dodatkowo w dalszym ciągu możemy obserwować niski odsetek wskazań na wynalezienie skutecznej szczepionki (8%) co pozwala nam przypuszczać, że chcemy powrócić do podróżowania nie wtedy kiedy będzie można zabezpieczyć się przed zachorowaniem, a wtedy kiedy będzie to z założenia możliwe (otwarcie granic i wznowienie ruchu lotniczego) i bezpieczne (nie będzie przybywało nowych zakażeń) – podsumowuje Przemysław Huk z agencji badawczej MANDS.

Top 3 krajów, które uznajemy za potencjalnie najbardziej niebezpieczne do podróży w roku 2020 to niekonicznie te z największą liczbą zachorowań na COVID-19.

Włochy, Chiny, Hiszpania to trzy kraje, do których wg wskazań z pewnością pojedzie mniej Polaków (kolejno 28%, 18% oraz 15%). Niżej w zestawieniu możemy odnaleźć Stany Zjednoczone. 9% uczestników badania uznaje je za państwo, do którego w 2020 roku z pewnością nie pojadą.

77% respondentów twierdzi, że w związku z pandemią nie ma bezpiecznych kierunków podróży. Wśród osób, które mogą sobie takie destynacje wyobrazić najczęściej wskazywana jest Polska (6%), Islandia (4%) czy Afryka jako kontynent (4%).

Druga wersja raportu:

OBP_Koronawirus_raport#2