Koronawirus, a plany podróżnicze – raport częściowy Ogólnopolskiego Badania Podróżników

Nie zmniejszenie przychodów, czy konieczność oszczędzania, a obawa o zdrowie – swoje i najbliższych są powodem zmiany planów statystycznego polskiego podróżnika. Jak wybuch pandemii wpłynął na jego plany, kiedy planuje wznowienie podróży, czego się obawia, na jakich podstawach opiera swoje decyzje?

Od 31 marca trwa Ogólnopolskie Badanie Podróżników, w którym w ciągu zaledwie kilku dni wzięło udział ponad 1500 uczestników. Organizatorzy na podstawie pierwszych 1000 ankiet, przygotowali mini raport dotyczący wpływu obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa na polskiego podróżnika.

Obecna sytuacja na rynku podróżniczym jest niepewna. I choć głównym celem Ogólnopolskiego Badania Podróżników jest stworzenie profilu polskiego podróżnika, zdefiniowania tego w jaki sposób podróżuje, jakie destynacje wybiera, organizatorzy nie mogli pozostać obojętni na aktualny problem pandemii koronawirusa na świecie i jej wpływ na rynek turystyczny.

Po pierwszej próbie badawczej wynika, że większość uczestników badania przełożyła swoje podróże lub je anulowała. Inni czekają z decyzją na rozwój sytuacji. Głównym powodem odwoływania lub przekładania wyjazdów to oczywiście obawa o zdrowie swoje i swoich bliskich, jak również niezaprzeczalny fakt, że teraz z powodu zamkniętych granic i zawieszonych lotów podróżowanie jest po prostu niemożliwe.

Zdecydowana większość wypatruje jednak ustabilizowania sytuacji z koronawirusem w naszym kraju, wznowienia lotów i otwarcia granic. “Polscy podróżnicy podchodzą do pandemii praktycznie. Śledzą zmiany i reagują tylko w ostateczności – podsumowuje wyniki cząstkowe projektu Marcin Glądała, Inicjator Ogólnopolskiego Badania Podróżników. W tej chwili statystyczny polski podróżnik obawia się o zdrowie swoje i swoich najbliższych, co jest oczywiście naturalne. Przed publikacją całego raportu OBP, będziemy cyklicznie prezentowali część ankiety dotyczącą COVID-19.” – dodaje.

Badanie prowadzone jest przez Klub Podróżników Soliści oraz MANDS Badania Rynku i Opinii z wykorzystaniem metodologii CAWI, N=1000. Projekt rozpoczął się 31 marca 2020 roku, a dane przystawiają wynik realizacji na dzień 1 kwietnia 2020 roku. Projekt potrwa do końca kwietnia. Aby wziąć w nim udział wystarczy wejść na stronę www.badaniepodroznikow.pl i wypełnić anonimową ankietę. Wszyscy podróżnicy, którzy poprawnie wypełnią ankietę oraz odpowiedzą na pytanie konkursowe mają szansę wygrać atrakcyjne nagrody, m.in. wyprawę do Maroko, telefony Motorola G8 Power, sprzęt turystyczny ufundowany przez Decathlon oraz książki Wydawnictwa Bezdroża. Informacje oraz regulamin konkursu zawarty na stronie internetowej projektu.

Raport częściowy można ściągnąć poniżej.