Brand News – Żałoba marek

Ponad połowa uczestników badania uznała, że marka, której zniknięcia żałowaliby jest niezastąpiona.

A gdyby z rynku zniknęła TA marka? Której żałowałbyś najbardziej? O taki mini-eksperyment myślowy poprosiliśmy 1000 respondentów, którzy brali udział w naszym badaniu. Mimo, że to dość szerokie podejście do tematu, postanowiliśmy zaryzykować, aby stworzyć swego rodzaju mapę percepcyjną marek – o jakich markach myślą osoby badane? Odpowiedź nie jest prosta, bo myślą o… wielu.

Wygenerowali łącznie ponad 280 marek, które po dokładnej analizie zostały przyporządkowane do nieco większych kategorii. Tak powstało 5 głównych: odzież i obuwie, artykuły spożywcze, słodycze, kosmetyki oraz elektronika.  Odzież i obuwie to przede wszystkim dwie silne marki – Adidas i Nike, artykuły spożywcze – Winiary, słodycze – Wedel i Milka, kosmetyki – Nivea i Ziaja, elektronika – Samsung, Sony, Bosch. Dodatkowo, ponad połowa respondentów (56%) uważa, że wymienione przez nich marki są niezastąpione – gdyby rzeczywiście zabrakło ich na rynku, nie mieliby dla nich alternatywy. Co ciekawe, rzecz dotyczy głównie słodyczy, kosmetyków i alkoholi. Odsetek osób, które odpowiedziały, że wskazana przez nich marka jest nie do zastąpienia jest również najwyższy w najmłodszej grupie wiekowej (18-24 lata) i stopniowo zmniejsza się w starszych grupach wiekowych (52% w grupie 55+). Częściej tę odpowiedź wskazywały również kobiety w porównaniu do mężczyzn (58% vs 54%) oraz mieszkańcy większych miejscowości

Zapytaliśmy także o to, jak długo towarzyszą respondentom marki, z którymi są najbardziej związani. Odpowiedzi różniły się w zależności od kategorii produktowej –  od 12 (retail) do 26 (słodycze) lat, jednak potwierdziły one silne przywiązanie do marek.

To, że marka ma znaczenie podczas podejmowania decyzji zakupowych potwierdzają odpowiedzi badanych osób na inne pytanie – aż 82% respondentów zadeklarowało, że zwraca uwagę na markę podczas zakupu słodyczy, 75% w przypadku wędlin, 74% – sieciowych sklepów spożywczych, 69% – stacji benzynowych, 64% – makaronów. Wybór znanej marki jest rodzajem heurystyki, chroniącej nasz umysł przed przeciążeniem, wynikającym m.in. z mnogości bodźców i informacji. Dokonanie zakupu, jako rozwiązanie pewnego problemu (potrzeba zakupu) wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji. A te, w obliczu tak wielu dostępnych opcji w ramach każdej właściwie kategorii produktowej, skłaniają nas do stosowania skrótów myślowych, różnego rodzaju przekonań (np. „marki polskie są lepsze niż zagraniczne”).

Badanie zostało przeprowadzone przez MANDS w dniach 17-19.05.2017 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków, metodą CAWI.

 

Aby uzyskać większą ilość informacji skontaktuj się z nami:

Przemysław Huk

p.huk@mands.pl

tel. 500 027 423

Ściągnij również prezentację wyników

 

.